Buzzer beater και πρώτη νίκη για Πανιώνιο

Με τρίποντο του Πάσαλιτς, η ομάδα της Νέας Σμύρνης επιβλήθηκε 70-67 του Ρεθύμνου

BASKET LEAGUE- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 70-67

ΓΗΠΕΔΟ: ΚΛΕΙΣΤΟ "ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΦΟΝ"

Με σουτ τριών πόντων του Μουχάμεντ Πάσαλιτς στα 1.9 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Πανιώνιος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, στην εφετινή Basket League, επικρατώντας 70-67 του Ρεθύμνου, με την κρητική ομάδα να μετράει τέσσερις ήττες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Το ματς είχε αργό τέμπο, κακό μπάσκετ, άστοχα σουτ από το ξεκίνημα. Το 17-11 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των 4/12 σουτ των γηπεδούχων και των 4-15 των φιλοξενούμενων που μετρούσαν 0/6 τρίποντα, αλλά έβγαλαν πείσμα και με ένα επί μέρους 2-13 πέρασαν μπροστά (19-24) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Σάμουελς είχε καλές, είχε και κακές στιγμές, στο ημίχρονο όμως η ομάδα του είχε διανύσει τη μισή απόσταση και με το 32-29 έδειχνε ικανή να πάρει τη νίκη.

Το Ρέθυμνο μπήκε με περισσότερη αποφασιστικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε περισσότερο και πήρε και πάλι το προβάδισμα (37-39) στα μέσα της περιόδου, πριν χτίσει προβάδισμα οκτώ πόντων (39-47) και δώσει το δικό του τέμπο στο ματς. Το λέι-απ του Χριστοδούλου για το 42-52 στο 28' έδειξε να κόβει τα πόδια των παικτών του Πανιωνίου, που όμως δεν παράτησαν την προσπάθεια, απάντησαν στα τελευταία λεπτά στα καλάθια των Κρητικών και εκμεταλλεύθηκαν το κρίσιμο λάθος του Χριστοδούλου. Στην κρίσιμη στιγμή ο Πάσαλιτς έβαλε το τρίποντο για το 70-67 στα 1.9" και το Ρέθυμνο που δεν είχε timeout δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο.

Ο Φώτης Λαμπρόπουλος (20 πόντοι, 7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα) κι ο Σαμάρντο Σάμουελς στο ντεμπούτο του (22 πόντοι, 9/18 δίποντα, 4/13 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) κουβάλησαν σχεδόν μόνοι τους τον Πανιώνιο, ο τίτλος του MVP πηγαίνει όμως δίκαια στον Μουχάμεντ Πάσαλιτς, χάρη στο νικητήριο καλάθι, με τον πολύπειρο γκαρντ να έχει 8 πόντους από 1/7 σουτ, τρεις ασίστ και δύο λάθη σε 30 λεπτά.
Ο Κόνερ Φράνκαμπ με 17 πόντους ξεχώρισε από το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-29, 47-54, 70-67

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Βεργίνης, Λαμπρόπουλος 20 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καμπερίδης 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόρις, Σάμουελς 22 (9/18 δίποντα, 4/13 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Πάσαλιτς 8 (1/7 σουτ), Καμαριανός 3 91), Λι 3, ΜαΓκίλ 8 (3/8 σουτ, 5 ασίστ), Μάρτιν

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου 9 (3/10 σουτ), Χάρις 14 (4/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λι 7 (2/8 σουτ, 3/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκόρντον 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 17 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Ραζής, Χότον 7 (8 ριμπάουντ), Μάρεϊ, Μαραγκάκης