Ψυχρολουσία στο 90+2 για την Μπάγερν Μονάχου

Στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, η πρωταθλήτρια έκανε την ανατροπή, αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε την ισοφάριση, 2-2/ Πήρε βαθμό στη Λειψία και σκαρφάλωσε στην κορυφή η Βόλφσμπουργκ

BUNDESLIGA- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: WWK ARENA

Λίγες μέρες πριν έρθει στην Αθήνα για το ματς με τον Ολυμπιακό, η Μπάγερν Μονάχου άφησε δυο βαθμούς στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, καθώς ισοφαρίστηκε στο 90'+2'. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία σε οκτώ αγωνιστικές για την πρωταθλήτρια Γερμανίας, η οποία είναι πιθανό να μείνει πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Χειρότερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ματς για την Μπάγερν Μονάχου, αφού στα 27 δευτερόλεπτα δέχτηκε γκολ. Μετά από εκτέλεση πλαγίου, οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν τους γηπεδούχους να αλλάζουν την μπάλα, εντός μεγάλης περιοχής και από κεφαλιά πάσα του Κεντίρα ο Ρίχτερ με προβολή, άνοιξε το σκορ για την Άουγκσμπουργκ. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας προχώρησε και σε αναγκαστική αλλαγή, λίγο αργότερα, με τον Ζούλε να βγαίνει νοκ άουτ, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 14'. Από τα δεξιά ο Γκνάμπρι έβγαλε τη σέντρα, ο Λεβαντόφσκι έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον Πολωνό να σκοράρει και στις 8 πρώτες αγωνιστικές. Η Μπάγερν πίεσε για την ολική ανατροπή και στο 39' ο Γκνάμπρι σημάδεψε το δοκάρι, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, σε φάση διαρκείας στα καρέ της Άουγκσμπουργκ, ο Τιάγκο πλάσαρε και ο Γεντβάι έδιωξε πάνω στη γραμμή. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ρίχτερ.
Στην επανάληψη, η Μπάγερν μπήκε δυνατά και έφτασε στην ολική ανατροπή στο 49ο λεπτό. Από τα δεξιά, ο Γκνάμπρι είχε όλο τον χρόνο και τον χώρο να σημαδέψει σωστά στην απέναντι γωνία για το 1-2. Στα επόμενα λεπτά, ο τερματοφύλακας Κούμπεκ φρόντισε να κρατήσει την Άουγκσμπουργκ στο ματς, με τις αποκρούσεις του στα σουτ των Κοουτίνιο (52'), Γκνάμπρι (61') και Κομάν (79'). Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση 90λεπτου, η Άουγκσμπουργκ απείλησε με τον Μαξ, αλλά ο Νόιερ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και, λίγο αργότερα, ο Μίλερ δεν έκανε το 1-3, αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Αυτό δεν το άφησε ατιμώρητο η Άουγκσμπουργκ και στο 90'+2' ο Κόρντοβα μπήκε στη μεγάλη περιοχή πάσαρε και ο Φινμπόγκασον πλάσαρε για το 2-2.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κούμπεκ, Λιχτστάινερ, Γεντβάι, Όξφορντ (63' Γένσεν), Ουντουοκάι, Μαξ, Ρίχτερ (82' Κόρντοβα), Μόραβεκ, Κεντίρα, Βάργκας, Νιντερλέχνερ (69' Φινμπόγκασον)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Ζούλε (12' Αλάμπα), Παβάρ, Ερναντές, Μαρτίνεθ, Τιάγκο, Γκνάμπρι (86' Γκορέτσκα), Κοουτίνιο (80' Μίλερ), Κομάν, Λεβαντόφσκι

ΛΕΙΨΙΑ-ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: RED BULL ARENA

Με γκολ στο 82ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ κράτησε το αήττητο, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας, 1-1, από την έδρα της Λειψίας και πλέον είναι ισόβαθμη, με ματς περισσότερο, με την πρωτοπόρο Γκλάντμπαχ.

Στο 31' η Βόλφσμπουργκ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Βέγκχορστ και η Λειψία απάντησε, στο 36ο λεπτό, με τον Τίμο Βέρνερ να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54' η Λειψία άνοιξε το σκορ. Ο Βέρνερ νίκησε, κατά κράτος, τον Εμπαμπού, πλάσαρε τον Πέρβαν και έκανε το 1-0. Στο διάστημα που ακολούθησε, η Βόλφσμπουργκ δεν μπορούσε να απειλήσει και να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά τελικά στο 82', ο Ουίλιαμ από τα δεξιά έδωσε την ασίστ στον Βέγκχορστ και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι η Λειψία έχασε μεγάλη ευκαιρία να μείνει μόνη πρώτη.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Όρμπαν, Λάιμερ (75' Καμπλ), Ζάμπιτσερ, Ντέμε, Ενκουνκού (70' Φόρσμπεργκ), Σαράτσι, Πόουλσεν, Βέρνερ (86' Κούνια)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Πέρβαν, Εμπαμπού, Μπρούμα, Τισεράντ, Ουίλιαμ, Γκιλαβογκί, Άρνολντ, Ρουσιγιόν (68' Στέφεν), Βίκτορ (87' Κλάους), Μπρέκαλο (74' Ενμετσά), Βέγκχορστ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ-ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: WESSER STADION

Με "χρυσή" αλλαγή τον Ντόντι Λουκεμπάκιο, η Χέρτα Βερολίνου έφυγε με βαθμό από τη Βρέμη, αφού ο Βέλγος ακραίος επιθετικός μπήκε ως αλλαγή και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Η ομάδα του Βερολίνου έμεινε αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική, ενώ η Βέρντερ έφερε τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία.

Στην πρώτη καλή της ευκαιρία, η Βέρντερ άνοιξε το σκορ. Ο Μ. Έγκεσταϊν συνδυάστηκε με τον Σάρτζεντ, ο οποίος εκτέλεσε για το 1-0. Στο 17' ο Μίτελστεντ πήγε να βάλει το γκολ της σεζόν, για λογαριασμό της Χέρτα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και στο 23' η Βέρντερ απείλησε με τον Μπίτενκουρτ.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ράσιτσα να σουτάρει και τον Γιάρσταϊν να αποκρούει. Στο 69' οι φιλοξενούμενοι δεν ισοφάρισαν στην ευκαιρία του Νταριντά, αλλά τα κατάφεραν ένα λεπτό αργότερα. Ο Λουκεμπάκιο νίκησε όποιον παίκτη της Βέρντερ βρήκε στον δρόμο του και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με στόχο το τρίποντο, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Γκρος, Φριντλ, Μ. Έγκεσταϊν, Σαχίν (81' Μπαργκφρέντε), Κλάασεν, Μπίτενκουρτ, Σάρτζεντ (74' Γ. Έγκεσταϊν), Ράσιτσα (87' Πιζάρο)

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιάρσταϊν, Κλούντερ, Μπογιάτα, Ρέκικ, Μίτελστεντ, Σκιέλμπρεντ (90' Τορουναρίγκα), Γκρούγιτς, Βολφ, Νταριντά, Ντιλροσούν (56' Λουκεμπάκιο), Ιμπίσεβιτς (77' Ζέλκε)

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Stadion An der Alten Försterei

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Ουνιόν Βερολίνου επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-0 της Φράιμπουργκ, η οποία έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των προηγούμενων αγωνιστικών.

Στα 55 δευτερόλεπτα, μετά την έναρξη του ματς, η Ουνιόν άνοιξε το σκορ με βολίδα του Μπούλτερ, ο οποίος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ Σβόλοφ. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Ίνγκβαρτσεν σημάδεψε το δοκάρι. Στο 28ο λεπτό ο Άντερσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά, σε εκείνο το χρονικό σημείο, το 2-0 δεν έγινε, διότι το γκολ δεν μέτρησε, λόγω φάουλ που προηγήθηκε.
Στο 84ο λεπτό, ο Άντριχ βρήκε τον Ίνγκβαρτσεν και εκείνος, με δυνατό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την Ουνιόν Βερολίνου.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γκίκιβιτς, Φρίντριχ, Κ. Σλότερμπεκ, Πάρενσεν, Τρίμελ, Γκέντνερ (77' Κρόος), Άντριχ, Λεντζ, Ίνγκβαρτσεν, Μπούλτερ (89' Μέες), Άντερσον (83' Ούτζα)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοφ (22' Τίντε), Λίνχαρτ, Κοχ, Χάιντς, Σμιντ, Αμπράσι (46' Πέτερσεν), Χόφλερ, Γκούντερ, Χόλερ (58' Γκρίφο), Βάλντσμιντ, Χάμπερερ

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ-ΜΑΪΝΤΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: MERKUR SPIEL ARENA

Τρεις συνεχόμενες ήττες μετρούσε η Φορτούνα Ντίσελντορφ, αλλά σήμερα επέστρεψε στις νίκες, με το 1-0 επί της Μάιντς.

Στο 27ο λεπτό, η Φορτούνα έχασε πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του Καραμάν δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, με τη Μάιντς να μένει με δέκα παίκτες, αφού ο Φερνάντες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στην επανάληψη, η Φορτούνα πίεσε για να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, και στο 82ο λεπτό ο Χένινγκς με κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ντίσελντορφ.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: Στέφεν, Ζίμερμαν, Αϊχάν, Άνταμς, Γκίσελμαν, Μπόντζεκ (86' Σομπότκα), Χόφμαν, Τεκπετέι (66' Κοβνάτσκι), Καραμάν (82' Τόμι), Ζίμερ, Χένινγκς

ΜΑΪΝΤΣ: Ζέντνερ, Μπροζίνσκι, Τζούστε, Νιακατέ, Μάρτιν, Οζτουνάλι, Κούντε (84' Σζάλαϊ), Φερνάντες, Μποέτιους, Ονισίβο (71' Κουάισον), Αβονίγι (46' Λάτζα)