Τη νίκη με 1-0 πήρε η Ρίο Άβε κόντρα στην Κοντέιξα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ-3ος ΓΥΡΟΣ

Κοντέιξα-Ρίο Άβε:

(Νούνο Σάντος 75’)

Έστω και δύσκολα η Ρίο Άβε κέρδισε την Κοντέιξα με 1-0 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Από το 24ο λεπτό η Ρίο Άβε αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ματέους Ρίς αλλά στο 75’ άνοιξε το σκορ με τον Νούνο Σάντος. Στο 90+2’ αποβλήθηκε ο Ολάβο της Κοντέιξα.

Κλαμπ Σίντρα-Γκιμαράες: 1=1 (4-3 πεν.)

(Φερνάντες 69’ πεν.-Ντέιβιντσον 85’)

Αποκλεισμός σοκ για την Γκιμαράες που έχασε στα πέναλτι από την Κλαμπ Σίντρα με 4-3 κι ενώ το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Η Σίντρα άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό με πέναλτι του Φερνάντες ενώ στο85’ ο Ντέιντσον έκανε το 1-1 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν υπήρξε γκολ και στα πέναλτι οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 4-3.

Ακαδέμικο Βισέου-Ρεάλ SC: 3-1

(Πάτρικ 10’, 29’, Φερέιρα 23’-Σαν Μαρτίν 73’)

Εύκολη πρόκριση για την Ακαδέμικο Βισέου που κέρδισε με 3-1 τη Ρεάλ.

Η Ακαδέμικο άνοιξε το σκορ με τον Πάτρικ στο 10ο λεπτό και στο 23’ ο Φερέιρα έκανε το 2-0 ενώ ο Πάτρικ τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 29’. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σαν Μαρτίν στο 73’.

Αμόρα-Σανχοανένσε: 0-1

(Μπέλκεϊρ 67’)

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Σανχοανένσε που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Αμόρα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μπελκέιρ στο 67ο λεπτό.

Φάμπριλ Μπαρέιρο-Μορεϊρένσε: 1-3

(Σελεστίνο 84’-Πέδρο Νούνο 24’, 68’, Αμπρέου 79’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Μορεϊρένσε που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Μπαρέιρο.

Ο Πέδρο Νούνο με δύο γκολ στο 24’ και στο 68’ έκανε το 0-2 και ο Αμπρέου έγραψε το 0-3 στο 79’ παρότι η Μορεϊρένσε είχε χάσει με κόκκινη τον Κοντέ στο 74’. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Σελστίνο στο 84.

Πεβιδέμ-Μπελενένσες: 0-2

(Ρομπίνιο 44’, Λικά 72’)

Πρόκριση μέσα στην έδαρ της Πεβιδέμ για την Μπελενένσες που επικράτησε με 2-0.

Ο Ρομπίνιο ανοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό και ο Λικά έκανε το 0-2 στο 72’.

Λουλετάνο-Πάσος Φερέιρα: 1-2 παρ.

(Κάστρο 34’-Φερέιρα 20’, Νταντάσοβ 109’)

Πρόκριση στην παράταση για την Πάσος Φερέιρα που κέρδισε με 2-1 στην έδρα του Λουλετάνο.

Ο Φερέιρα άνοιξε το σκορ για την Πάσος στο 20’ αλλά στο 34’ ο Κάστρο έκανε το 11- και το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 109’ ο Νταντάσοβ έκανε το 1-2.

Εσπίνιο-Βιλαφρανκένσε: 2-1

(Πίντο 83’, Μπαπτίστα 90+6’ πεν.-Μάρτινς 38’)

Πρόκριση με ανατροπή για την Εσπίνιο που κέρδισε με 2-1 τη Βιλαφρανκένσε.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ το 38’ με τον Μάρτινς αλλά ο Πίντο ισοφάρισε στο 84’ και στο 90+6’ ο Μπαπτίστα με πέναλτι έκανε το 2-1.

Φεϊρένσε-Τοντέλα: 3-0

(Εσπίνιο 3’, Φατί 45’, Κριστιάν 69’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Φεϊρένσε που κέρδισε με 3-0 την Τοντέλα.

Ο Εσπίνιο άνοιξε το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό και στο 45’ ο Φατί έκανε το 2-0 ενώ στο 69’ ο Κριστιάν διαμόρφωσε το 3-0. Στο 78’ αποβλήθηκε ο Πιτέ της Τοντέλα.

Φαρένσε-Άβες: 5-2

(Σιμόες 14’, 237’, Σάιντ 45+1’, Ντζουιγκαλά 54’ αυτ., Φαμπρίσιο 64’-Ουέλιντον 48’, 88)

Η Φαρένσε διέλυσε την Άβες με 5-2 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Σιμόες με δύο γκολ στο 14’ και στο 37’ έκανε το 2-0 ενώ ο Σάιντ στο 45+1’ διαμόρφωσε το 3-0. Η Άβες με.ιωσε σε 3-1 στο 48’ με τον Ουέλιντον αλλά στο 54’ ήρθε το 4-1 με αυτογκόλ του Ντζουιγκαλά και στο 64’ ο Φαμπρίσιο έκανε το 5-1. Ο Ουέλινγκτον στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.