Πανηγυρικά στο Euro η Ουκρανία! (VIDEO)

Οι Ουκρανοί κέρδισαν με 2-1 την Πορτογαλία και τσέκαραν εισιτήριο για τα τελικά του θεσμού

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-2ος ΟΜΙΛΟΣ-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΥΚΡΑΝΙΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: 2-1

Γήπεδο: NSK Olimpijs'kyj

Η Ουκρανία πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Πορτογαλία με 2-1 και μαζί και την πρόκριση για τα τελικά του Euro 2020. Σε θέση ισχύος ακόμη οι Πορτογάλοι που έχουν δύο εύκολα ματς στη συνέχεια (Λιθουανία και Λουξεμβούργο).

Στο 2ο λεπτό ο Γιάρεμτσουκ σούταρε πάνω στα χέρια του Πατρίσιο, αλλά στο 6’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κριβτσόβ πήρε την κεφαλιά, ο Πατρίσιο έσωσε αλλά ο Γιάρεμτσουκ είχε ακολουθήσει τη φάση και πλάσαρε εξ επαφής για το 1-0. Στο 12’ ο Γιαρμολένκο έσωσε μετά από κεφαλιά του Ρονάλντο και στο 17’ το σουτ του Γκερέιρο έφυγε λίγο έξω. Και τελικά στο 27ο λεπτό, ο Μικολένκο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γιαρμολένκο εξ επαφής πλάσαρε για το 2-0. Στο 29’ ο Πιάτοβ έσωσε μετά από σουτ του Μάριο, ενώ στο 30’ μετά από κόρνερ ο Ντανίλο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο. Η Πορτογαλία πίεσε κι άλλο και στο 32’ ο Πιάτοβ έσωσε και το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα και στο 40’ το δυνατό σουτ του Ρονάλντο πέρασε λίγο έξω. Στο 45ο λεπτό η Ουκρανία βγήκε στην κόντρα αλλά ο Γιαρμολένκο πλάσαρε άστοχα.

Στο 50ο λεπτό μετά από φάουλ του Ρονάλντο ο Πιάτοβ είπε όχι εντυπωσιακά ενώ στο 52’ ο Ουκρανός νίκησε ξανά τον Πορτογάλο σταρ ενώ στο 67’ η κεφαλιά του Φερνάντες πέρασε λίγο έξω. Και στο 72’ ο Στεπανένκο έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Ρονάλντο από τα 11 μέτρα μείωσε σε 2-1 με το 700ο του γκολ. Στο 75’ ο Πιάτοβ είπε ξανά όχι σε σουτ του Ρονάλντο.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοβ, Κριβτσόβ, Στεπανένκο, Μαλινόνβσκι, Γιαρμολένκο, Μάρλος (64’ Κονοπλιάνκα), Γιάρεμτσουκ (74’ Κοβαλένκο), Ζιντσένκο, Μικολένκο (90' Μικολένκο), Καραβάεβ, Ματβιγένκο

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Γκερέιρο, Ντανίλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Σεμέδο, Μουτίνιο (56’ Μπρούνο Φερνάντες), Ζοάο Μάριο (68’ Μπρούμα), Γουέδες (46’ Φέλιξ), Σίλβα, Ρονάλντο