Διπλό ελπίδας για τη Σερβία (VIDEO)

Οι Σέρβοι κέρδισαν με 2-1 μέσα στη Λιθουανία και διατήρησαν τις ελπίδες τους για είσοδο στην πρώτη δυάδα

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-2ος ΟΜΙΛΟΣ-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ: 1-2

Γήπεδο: Vilniaus LFF stadionas

Η Σερβία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Λιθουανίας, πλησίασε την Πορτογαλία στον ένα βαθμό κι ελπίζει ακόμη.

Στο 4ο λεπτό ο Τσερνιάουσκας είπε όχι σε σουτ του Λιάιτς, όπως έκανε και στο 18’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολάροβ. Στο 28’ ο Μικολιούνας με διαδοχικά τάκλιν έκοψε τους Μακσίμοβιτς και Λιάιτς ενώ στο 35’ ο Ντμίτροβιτς είπε όχι σε κεφαλιά του Βερμπίτσκας. Στο 44’ ο Τσερνιάουσκας είπε όχι σε νέα εκτέλεση φάουλ του Κολάροβ.

Οι Σέρβοι πίεσαν  στην επανάληψη και στο 48’ ο Λιάιτς έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από δεξιά και ο Μίτροβιτς με γυριστό σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ. Και μάλιστα στο 53’ ο Λιάιτς έκανε νέο γύρισμα από δεξιά και ο Μίτροβιτς με προβολή σε κενό τέρμα, έγραψε το 0-2. Στο 71’ ο Ζούλπα έκανε το σουτ αλλά ο Ντμίτροβιτς του είπε όχι, ενώ στο 79’ ο Καζλάουσκας έκανε την κίνηση από αριστερά και με δεξί σουτ έγραψε το 1-2.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Τσερνιάουσκας, Κλιμαβίτσιους. Γκιρντβάινις, Ματουλεβίτσιους (64’ Λαουκζέμις), Γκολουμπίτσκας (73’ Καζλάουσκας), Λασίτσκας, Βερμπίτσκας (56’ Ζούλπα), Σίμκους, Μικολιούνας, Βορομπιόβας, Μπαραβίκας.

ΣΕΡΒΙΑ: Ντμίτροβιτς, Μλαντένοβιτς, Μιλένκοβιτς, Κολάροβ, Ράντονιτς, Μακσίμοβιτς, Μιλιβόγιεβιτς (72’ Λούκιτς), Μίλετιτς, Λιάιτς (85’ Γκουντέλι), Κόστιτς (46’ Γκατσίνοβιτς), Μίτροβιτς