Έχασε και ο Παναθηναϊκός στη Γαλλία

Μετά τον Ολυμπιακό, η Βιλερμπάν κέρδισε και την έτερη ελληνική ομάδα της Ευρωλίγκα με 79-78

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την ήττα με 79-78 από την Βιλερμπάν, η οποία έφτασε τις 2 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός με τον Τόμας να κάνει εξαιρετικά πράγματα στο παρκέ, ξέφυγε με +4 (15-19 στο 7’), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 22-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ντιό και Λάιτ πήραν μπρος και έδωσαν προβάδισμα στην Βιλερμπάν με 4 πόντους. Η ομάδα του Πεδουλάκη αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-40 με μεγάλο τρίποντο του Ράις. Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά 50-63. Οι Γάλλοι, όμως δεν τα παράτησαν και με μεγάλα σουτ των Λόμαζ και Τέιλορ κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ παίρνοντας τη νίκη με 79-78. Ο Καλάθης στην τελευταία φάση του αγώνα δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Τόνι Γιεκίρι με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Τόμας σημείωσε 22.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Τζάκσον 6, Τέιλορ 8 (1), Γιεκίρι 15, Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαγιού, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 8, Ντιό 6, Μπακό 1, Λάιτι 18 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 22 (2), Ράις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 18 (4), Καλάθης 13 (1), Ουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπέντιλ.