Το παλεύουν τα Σκόπια

Καλή εμφάνιση για τα Σκόπια που νίκησαν πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-1 τη Σλοβενία και την έπιασαν στην τρίτη θέση του ομίλου

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 7ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΚΟΠΙΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ: 2-1

Γήπεδο: National Arena Todor Proeski - Skopje

Καλή εμφάνιση για τα Σκόπια που νίκησαν πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-1 τη Σλοβενία και την έπιασαν στην τρίτη θέση του ομίλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο 20χρονος μέσος της Νάπολι, Έλιφ Ελμάς που πέτυχε και τα δύο τέρματα. Ακόμα μία συμμετοχή για τον γερόλυκο, Γκόραν Πάντεφ.

Τα Σκόπια είχαν την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με σουτ του Ελμάς που το ύψος της μεγάλης περιοχής, που απέκρουσε ο Όμπλακ, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα σε σουτ του Νικόλοφ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τα Σκόπια σκόραραν με τον Ελμάς αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Νικόλοφ στην αρχή της φάσης.

Τα Σκόπια άνοιξαν το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με τον Πάντεφ να περνά ωραία για τον Ελμάς που με υπέροχη λόμπα νίκησε τον Όμπλακ για το 1-0. Στο 68' οι Σκοπιανοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ελμάς μετά από ασίστ του Αντέμι. Στο 78' νέα ευκαιρία για τα Σκόπια με τον Νεστορόφσκι να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Όμπλακ. Στις καθυστερήσεις η Σλοβενία κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ζαΐκοβ στον Ζάιτς, με τον Ίλισιτς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-1.

ΣΚΟΠΙΑ: Ντιμιτριέφσκι, Ριστόφσκι (82' Ζαΐκοβ), Μουσλίου, Ριστέφσκι, Νικόλοφ, Σπιρόφσκι, Αντέμι (77' Τοσέβσκι), Αλιόσκι, Πάντεφ (66' Τρικόφσκι), Ελμάς, Νεστορόφσκι

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Στρούνα, Μεβλιά, Μπάλκοβετς, Ίλισιτς, Κχριν (48' Πόποβιτς), Κούρτιτς, Μπεζιάκ (79' Μπέριτς), Βέρντιτς (65' Ζάιτς), Σπόραρ