Σταθερά στην κορυφή με χατ-τρικ του Λέβα η Πολωνία

Τεράστια νίκη για την Πολωνία που πέρασε με 0-3 από τη Ρίγα απέναντι στη Λετονία και παραμένει στην κορυφή του ομίλου όντας νούμερο ένα φαβορί για την πρόκριση στα τελικά του EURO 202

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 7ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΤΟΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ: 0-3

Γήπεδο: Daugavas Stadionā - Riga

Τεράστια νίκη για την Πολωνία που πέρασε με 0-3 από τη Ρίγα απέναντι στη Λετονία και παραμένει στην κορυφή του ομίλου όντας νούμερο ένα φαβορί για την πρόκριση στα τελικά του EURO 2020. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πολωνούς, ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που πέτυχε χατ-τρικ φτάνοντας τα 60 γκολ με το εθνόσημο!

Η Πολωνία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με τον Ζιμάνσκι να περνά ωραία για τον Λεβαντόφσκι που πλάσαρε σωστά τον Βάνινς κάνοντας το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο στράικερ της Μπάγερν Μονάχου καθάρισε το παιχνίδι καθώς μετά από ωραία ασίστ του Γκροζίσκι, έκανε και το 0-2. Στο 27' οι Πολωνοί είχαν ευκαιρία με σουτ του Κριχόβιακ που απέκρουσε ο Βάνινς, ενώ τρία λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία με σουτ του Γκροζίτσκι που πέρασε λίγο έξω.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Πολωνία είχε καλή στιγμή με σουτ του Γκροζίτσκι που απέκρουσε ο Βάνινς, όπως και στο 52' σε σουτ του ίδιου παίκτη. Στο 63' νέα ευκαιρία για τους Πολωνούς με σουτ του Πιόντεκ που απέκρουσε ο Βάνινς. Στο 76' ο Λεβαντόφσκι συμπλήρωσε χατ-τρικ καθώς μετά από κακό σουτ του Γκροζίτσκι, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Βάνινς, Γιαγκοντίνσκις, Ντούντρα, Ος, Μακσιμένκο, Ικαένιους, Ρούγκινς, Λαϊζάνς (72' Τόμπερς), Γκουτκόβσκις, Ρακέλς (72' Καρασάουσκας), Κίγκουρς (86' Σίγκανικς)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Κετζιόρα, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (80' Ρέκα), Κλιχ (60' Πιόντεκ), Κριχόβιακ, Ζιμάνσκι, Ζιελίνσκι, Γκροζίτσκι (77' Φρανκόφσκι), Λεβαντόφσκι