Ψυχάρες οι Ολλανδοί, πετούν για το Euro (VIDEO)

Άλμα πρόκρισης με ανατροπή για την Ολλανδία, που κέρδισε με 3-1 τη Βόρειο Ιρλανδία

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-3ος ΟΜΙΛΟΣ-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: 3-1

Γήπεδο: Stadion Feijenoord

Τεράστια νίκη με 3-1 πέτυχε η Ολλανδία, κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία κι ενώ έχανε ως το 75ο λεπτό κι έκανε άλμα πρόκρισης.

Μόλις στο 27ο λεπτό η πρώτη καλή φάση, με τον Μπάμπελ να στρώνει στον Βαϊνάλντουμ και τον άσο της Λίβερπουλ να σουτάρει πάνω στα σώματα από το ύψος του πέναλτι.

Στο 53’ ο Μπαμπελ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Σαβίλ έκοψε σωτήρια προ του Ντάμφρις, ενώ στο 69’ ο Μπεργκβάιν από αριστερά γύρισε πάνω στον Πίκο Φαρέλ.

Στο 72ο λεπτό ο Βαϊνάλντουμ πλασάρε από κοντά αλλά ο Τζ.Έβανς έσωσε στη γραμμή και από το πουθενά στο 75’, τα διαδοχικά λάθη της άμυνας των Ολλανδών επέτρεψαν στον Ντάλας να σεντράρει από δεξιά και ο Μαγκίνις από κοντά έκανε το 0-1 με κεφαλιά.

Με τη σέντρα ο Μάλεν έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Πίκοκ Φαρέλ έσωσε, αλλά στο 80’ ο Ντεπάι με όμορφο πλασέ  από κοντά έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 85’ ο Μάλνε έχασε απίθανη ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά και στο 90+2’ ο Λουκ Ντε Γιονγκ εξ επαφής με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1. Και σχεδόν με τη σέντρα ο Ντεπάι με διαγώνιο σουτ από αριστερά έκανε το 3-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Ντάμφρις (78’ Λ.Ντε Γιονγκ), Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Ντε Ρουν (66’ Φαν Ντε Μπεκ), Ντεπάι, Μπεργκβάιν, Μπάμπελ (66’ Μάλεν)

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ Φαρέλ, Σμιθ, Τζ.Έβανς, Σαβίλ (83’ Τόμπσον), Σ.Ντέιβις, Κάθκαρτ, ΜακΝάιρ, Ντάλας, Κ.Έβανς (87’ Φλάναγκαν), Φέργκιουσον, Λάφερτι (67’ Μαγκίνις)