Στο 1-1 κόλλησαν Σλοβακία και Ουαλία και όλα έμειναν ανοιχτά

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-5ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΛΟΒΑΚΙΑ-ΟΥΑΛΙΑ: 1-1

Γήπεδο: City Arena Trnava

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Σλοβακία και Ουαλία και μαζί με την Ουγγαρία θα παλέψουν για τη 2η θέση του ομίλου ως το τέλος.

Στο 11ο λεπτό ο Χάμσικ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μακ που έκανε το σουτ αλλά ο Αμπαντού έσωσε στη γραμμή, ενώ στο 17’ η κεφαλιά του Τζέιμς κόντραρε σε σώματα αμυντικών της Σλοβακίας και πέρασε κόρνερ. Στο 23’ ο Χένεσεϊ μπλόκαρε την κεφαλιά του Χάντσκο ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Μπέιλ με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Σλοβακίας. Ωστόσο στο 25’ ο Τζέις έκανε υπέροχη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Μουρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Ουαλία.

Σο 36ο λεπτό ο Χένεσεϊ έσωσε μετά από σουτ του Μακ από αριστερά, αλλά στο 53’ μετά από διώξιμο της άμυνας των Ουαλών ο Κούτσκα με φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1.  Στο 63ο λεπτό, ο Ρουσνάκ έκανε το συρτό σουτ αλλά ο Χένεσεϊ πραγματοποίησε μοναδική επέμβαση και στο 67’ ο Ρόμπερτς σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ουρ δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Ντουμπράβκα.

Στο 78ο λεπτό, ο Μπόζενικ έσωσε στη γραμμή μετά από γύρισμα του Ροντόν, ενώ στο 88’ η Σλοβακά έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκιομπέρ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Γκιομπέρ, Μπόζενικ (86’ Σαφράνκο), Ρουσνάκ, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Χάμσικ, Κούτσκα, Μακ (79’ Χάρασλιν), Λομπότκα

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Ντέιβις, Ροντόν, Άλεν, Τζέιμς, Ουίλιαμς (66’ Γουίλσον), Αμπαντού (58’ Μορέλ), Λόκιερ, Μουρ, Ρόμπερτς, Μπέιλ