Οι Κροάτες διέλυσαν την Ουγγαρία με 3-0 και έκαναν άλμα πρόκρισης

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-5ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ: 3-0

Γήπεδο: Stadion Poljud

Η Κροατία έκανε πλάκα στην Ουγγαρία, την κέρδισε με 3-0 και ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς από την Ουγγαρία ενώ μένουν 2 ακόμη αγωνιστικές.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Γκουλάστσι είπε όχι σε σουτ του Πέρισιτς αλλά στο επόμενο λεπτό ο Κάνταρ έκανε τραγικό λάθος, ο Μόντριτς έκλεψε και πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Και μάλιστα στο 24’ μετά από νέο λάθος των Ούγγρων, ο Ράμπιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Πέτκοβιτς με όμορφο τακουνάκι έγραψε το 2-0. Στο 40ο λεπτό ο Πέτκοβιτς βρέθηκε ξανά σε ιδανικό σημείο αλλά αυτή τη φορά ο Γκουλάστσι τον νίκησε αλλά στο 42’ μετά από σέντρα από δεξιά, ο Κάνταρ έκανε τραγικό λάθος και ο Πέτκοβιτς με προβολή σε κενό τέρμα, έγραψε το 3-0.

Στο 54’ η Κροατία κέρδισε πέναλτι αλλά ο Γκουλάστσι απέκρουσε την εκτέλεση του Πέρισιτς ενώ στο 56ο λεπτό η Ουγγαρία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλαϊνχάιζερ.

Στο 68’ ο Λιβάκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Σαλάι, ενώ στο 86’ το σουτ του Ρέμπιτς έφυγε λίγο άουτ.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Βίντα, Γεντβάι, Λόβρεν, Μπάρισιτς, Μόντριτς (67’ Κόβασιτς), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (60’ Μπρέκαλο), Ρέμπιτς, Ράκιτιτς (74’ Ράκιτιτς), Πέτκοβιτς

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάστσι, Κόρχουτ, Κάνταρ (46’ Λανγκ), Ορμπάν, Βίντα, Ντζούντσακ (60’ Νάγκι), Σζαλάι, Σαλάι (76’ Βάργκα), Λόβρενσιτς, Κλαϊνχάιζερ, Χόλμαν