Πάρτι και πρόκριση για το Βέλγιο (VIDEO)

Σε ένα ματς που δε χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, το Βέλγιο διέλυσε με 9-0 το Σαν Μαρίνο και πανηγύρισε από σήμερα την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2020

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 9ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΕΛΓΙΟ - ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: 9-0

Γήπεδο: King Baudouin Stadium - Brussels

Σε ένα ματς που δε χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, το Βέλγιο διέλυσε με 9-0 το Σαν Μαρίνο και πανηγύρισε από σήμερα την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2020. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και ενώ στο πρώτο ημίωρο φάνηκε αρκετά άστοχη, πέτυχε 6 γκολ σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο τελειώνοντας το παιχνίδι από νωρίς. Σβηστά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε ακόμα τρία τέρματα.

Το Βέλγιο έχει την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Αλντερβάιρελντ να επιχειρεί κάτι σαν σέντρα-σουτ και την μπάλα να χτυπά πάνω στον Λουκάκου περνώντας ελάχιστα έξω, όπως και έξι λεπτά αργότερα βολέ του Βανάκεν, μετά από σέντρα του Αζάρ. Στο 15' νέα τεράστια ευκαιρία για τους Βέλγους με τον Μπενεντετίνι να αποκρούει εντυπωσιακά κεφαλιά του Λουκάκου μετά από φάουλ του Αζάρ. Πέντε λεπτά αργότερα Τσαντλί και Αζάρ συνεργάστηκαν υπέροχα με τον τελευταίο να πλασάρει από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 27' το Βέλγιο έχει ακόμα μία τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Καστάνιε, μετά από σέντρα του Βερτόνχεν, που πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 28' ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση. Στο 31' Λουκάκου και Τσαντλί συνεργάστηκαν υπέροχα με τον τελευταίο να κάνει το 2-0 με υπέροχο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 35' ο Μέρτενς έβγαλε σέντρα, ο Λουκάκου με τακουνάκι υποχρέωσε τον Μπενεντετίνι σε ωραία επέμβαση αλλά στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στον Μπρόλι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0. Στο 41' ο Λουκάκου έκανε ωραία ενέργεια συγκλίνοντας και σούταρε, με την μπάλα να χτυπά στον Σιμοντσίνι καταλήγοντας στα δίχτυα του Μπενεντετίνι για το 4-0, όπως και δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Αλντερβάιρελντ που χτύπησε στον Γκραντόνι και κατέληξε στα δίχτυα για το 5-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αζάρ γύρισε για τον Τίλεμανς που με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 6-0.

Το Βέλγιο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με ωραίο ενέργεια του σουτ του Αζάρ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπενεντετίνι. Στο 61' ο Βανάκεν πέρασε ωραία για τον Μέρτενς που πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο 78' ο Μπεντέκε έκανε το 7-0 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που αιφνιδίασε τον Μπενεντετίνι. Στο 83' το Βέλγιο κέρδισε πέναλτι για κράτημα του Μπρόλι στον Βερσχάερεν, με τον ίδιο παίκτη ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 8-0. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Βερσχάερεν γύρισε ο Σιμοντσίνι έκανε το λάθος και ο Καστάνιε από κοντά έκανε το 9-0.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνχεν, Καστάνιε, Βανάκεν, Τίλεμανς, Τσαντλί, Μέρτενς (63' Βερσχάερεν), Λουκάκου (76' Μπεντέκε), Αζάρ (63' Καράακο)

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενεντετίνι, Μπατιστίνι, Μπρόλι, Σιμοντσίνι, Παλάτσι, Γκραντόνι (78' Λουντανέι), Μουλαρόνι, Ενρίκο Γκολινούτσι, Γκιάρντι (45' Χιρτς), Νάνι, Μπεράρντι (45' Αλεσάντρο Γκολινούτσι)