7 ΣΧΟΛΙΑ

Έδειξε τα δόντια της και το σήκωσε η ΑΕΚ!

Η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ επικράτησε με 5-2 του Δούκα και κατέκτησε πανηγυρικά το Σούπερ Καπ

Η ΑΕΚ ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια του τελικού του Σούπερ Καπ στο Futsal και δίκαια σήκωσε την κούπα! Η Ένωση επικράτησε με 5-2 του Δούκα στο κλειστό γήπεδο του Δαϊς και κατάκτησε πανηγυρικά τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, δείχνοντας πως είναι απόλυτα έτοιμη για να σαρώσει τους τίτλους και φέτος!

Το ματς

Η ΑΕΚ πατούσε καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα. Ενώ, και ο Δούκας από την μεριά του είχε καλή απόδοση. Η Ένωση έχασε αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό, όταν ο Θανασάι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ και να «κλειδώσει» τη νίκη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Δούκας, ο οποίος ισοφάρισε στο 12ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κωνσταντίνου. Σε μια αδράνεια της άμυνας μάλιστα η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Σταυρακόπουλο και να πάρει προβάδισμα προβάδισμα με 2-1 στο 14ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου. Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε το 2-2 μετά από ωραία ενέργεια του Ντάντη 4 λεπτά πριν το φινάλε. Ενώ, η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα πήρε εκ νέου τα ηνία με τον Δελαπόρτα σκοράρει στο 17ο λεπτό της επανάληψης (3-2). Το επιθετικό κρεσέντο της ΑΕΚ συνεχίστηκε, αφού ο Μάνος εκμεταλλεύτηκε μια απόκρουση του Θεοφίλου και έκλεψε κάνοντας ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να του κάνει το χατίρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Σε μια πανομοιότυπη φάση ο Μάνος πέτυχε και το πέμπτο γκολ της ΑΕΚ. Το 5-2 ήταν και το τελικό σκορ με την ΑΕΚ να κατακτά τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

ΑΡΓΥΡΩ ΦΛΟΥΡΗ

geo43 - 17/9/2019 19:28

Μπραβο στην ομαδα .Ειναι δυνατη και το δειχνει.

Plomari65 - 17/9/2019 10:18

Μπραβο στην ομαδα. To futsal εχει θεαμα,εναλλαγες φασεων ,σασπενς,χθες εκει που λεγαμε τωρα ερχεται το 2ο και καθαρησαμε τρωμε 2 στο καπακι ,ευτυχως που ανταπεξηλθαν αμεσως και με 2 ωραιες φασεις καναμε 2 γκολ και το 3-2 και ξεραμε οτι δεν χανουμε μετα.Τωρα το πρωταθλημα

leontas_021 - 16/9/2019 23:57

α) Μιλησε το πρωταθληματικο μεταλλο της Βασιλισσας του ελληνικου αθλητισμου οταν κοντρα στη ροη του αγωνα βρεθηκε να χανει με 2-1! 2-5 ο τελικος του Σουπερ Καπ, μεσα στην εδρα τους, κι ευχαριστημενοι να ειναι!

β) Η πρωτη κουπα της σεζον για το φουτσαλ αντρων, τα παλλικαρια του τμηματος διεκδικουν ακομη Πρωταθλημα, Κυπελλο και Λιγκ-Καπ!... Συνέχεια
γ) Καθολικη η υπεροχη της ΑΕΚ που ξεφευγει σιγα-σιγα απο το επιπεδο των εγχωριων ανταγωνιστων της! Με δυο ισαξιες τετραδες βασικων που πλαισιωναν τον κορυφαιο τερματοφυλακα Θεοφιλου, καθως εναλλασσονταν οι Θανασαι, Δελλαπορτας, Ασημακοπουλος, Ταρνανιδης με τους Πανου, Μανο, Αρτινο, Ντατη και ενω υπαρχουν στο ροστερ και εξτρα λυσεις (οπως οι νεαροι Γουσης, Καρυδας, Χατζηφωτιου που αποκτηθηκαν φετος απο Ερμη και ΠΑΟ)!

aek_mania_agrinio - 16/9/2019 23:35

Πρώτος τίτλος.. Μακάρι να ακολουθήσουν πολλοι ακόμα!! Υγεία κ δουλειά δουλεια.. Μπράβο στα παιδιά!

Kws21 - 16/9/2019 22:52

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς, ένας πολύ ωραίος αγώνας με μεγάλη νικήτρια την ΑΕΚΑΡΑ !!

theostoug21 - 16/9/2019 22:45