Μοίρασε δώρα η Αλβανία

Τρομερή εμφάνιση από την Αλβανία που νίκησε με 4-2 την Ισλανδία στο Ελμπασάν κάνοντας ένα τεράστιο δώρο σε Γαλλία και Τουρκία

H Brink’s Hellas ΠPOΣΛAMBANEI AMEΣA ΦYΛAKEΣ AΣΦAΛEIAΣ ΣTHN ATTIKH.
ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΛΒΑΝΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ: 4-2

Γήπεδο: Elbasan Arena - Elbasan

Τρομερή εμφάνιση από την Αλβανία που νίκησε με 4-2 την Ισλανδία στο Ελμπασάν κάνοντας ένα τεράστιο δώρο σε Γαλλία και Τουρκία. Οι Ισλανδοί ενώ βρήκαν δύο φορές την ισοφάριση απέναντι στους Αλβανούς, ουσιαστικά δεν μπόρεσαν ποτέ να ακολουθήσουν το ρυθμό τους, κάτι που φάνηκε στο τελευταίο τέταρτο όπου δέχθηκαν το τρίτο και τέταρτο γκολ. Η Αλβανία βρίσκεται στην 4η θέση του ομίλου έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή ενώ η Ισλανδία είναι μία θέση πάνω και απέχει τρείς βαθμούς από την κορυφή.

Η Αλβανία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με σουτ του Μανάι που απέκρουσε εύκολα ο Χάλντορσον, ενώ δέκα λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Χάλντορσον. Στο 27' η Ισλανδία απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Άρνασον που απέκρουσε ο Στρακόσα, όπως και δύο λεπτά αργότερα σε σουτ του Σκούλασον. Στο 32' οι Αλβανοί άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ντεμάρκου μετά από σέντρα του Μεμουσάι. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Ισλανδία έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκ. Σίγκουρντσον να κάνει το 1-1 με ωραίο σουτ.

Στο 52' η Αλβανία πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Χισάι να κάνει το 2-1 με υπέροχο σουτ μετά από «1-2» με τον Μανάι. Έξι λεπτά αργότερα οι Ισλανδοί έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με τον Σιγκθόρσον να κάνει το 2-2 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 79' οι Αλβανοί πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Ρόσι να κάνει το 3-2 μετά από ασίστ του Μπάρε ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσικαλέσι έκανε το.4-2 από κοντά μετά από γύρισμα του Μεμουσάι.

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσα, Χισάι (72' Αμπράσι), Τζιμσίτι (66' Βέσελι), Ντεμάρκου, Λενιάνι (62' Ρόσι), Γκασουλά, Ισμαΐλι, Μπάρε, Μεμουσάι, Τσικαλέσι, Μανάι

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Χέρμανσον, Άρνασον, Ρ. Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Σιγκούργιονσον, Γκούναρσον, Χάλφρεντσον (56' Σιγκθόρσον), Μπιάρνασον (71' Μάγκνουσον), Γκ. Σίγκουρντσον, Μπόντβαρσον