Σημαντική νίκη με 3-0 πέτυχαν οι Τσέχοι μέσα στην έδρα του Μαυροβουνίου

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020-1ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ-ΤΣΕΧΙΑ: 0-3

Γήπεδο: Stadion Pod Goricom

Η Τσεχία πήγε στο Μαυροβούνιο με στόχο τη νίκη και μόνο τη νίκη, την πέτυχε με 3-0 και ξεπέρασε το Κόσσοβο ανεβαίνοντας στη 2η θέση.

Στο 8ο λεπτό η κεφαλιά του Σούτσεκ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 11’ ο Χότσκο έβαλε σωτήρια προβολή σε σουτ του Ντάριντα και  στο 22’ ο Χότσκο έκανε το σουτ με τον Βάτσλικ να του λέει όχι. Στο 32’ ο Βάτσλικ έσωσε μετά από σουτ του Μουγκόσα και  στο 34’ ο Ραντούνοβιτς έκανε όμορφη ενέργεια αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο 40’ το σουτ του Σούτσεκ πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Γιάνκτο στο 44’ και στο ίδιο λεπτό  ο Σούτσσεκ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία. Στο 45’ η Τσεχία άγγιξε το γκολ καθώς το σουτ του Ντάριντα από τα 25 μέτρα, τράνταξε το δοκάρι του Πέτκοβιτς.

Η Τσεχία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό ο Γιάνκτο εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Σούτσεκ με κεφαλιά έκανε το 0-1. Και μάλιστα στο 57’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πέτκοβιτς, ο Μάσοπουστ με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2. Στο 84’ ο Πέτκοβιτς έσωσε μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντάριντα, ο οποίος έκανε το 0-3 με πέναλτι στις καθυστερήσεις

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Πέτκοβιτς, Βούκσεβιτς (68’ Μπάκιτς), Ραντούνοβιτς (73’ Μπετσιράι), Λαγκατόρ, Μουγκόσα, Τομάσεβιτς, Χότσκο, Βέσοβιτς, Κόσοβιτς (73’ Σαβίσεβιτς), Μπόλιεβιτς, Μάρουσιτς

ΤΣΕΧΙΑ: Βάτσλικ, Σελούστκα, Ντάρίντα, Κουφάλ, Σούτσι (46’ Μπράμπετς), Σούτσεκ, Γιάνκτο, Μπορίλ, Σικ (90+2' Κρμέντσικ), Μάσοπουστ (76’ Κόπιτς), Κραλ