Στο ρελαντί η Γαλλία (VIDEO)

Οι «τρικολόρ» είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Ανδόρα και τελικά πήραν τη νίκη με 3-0

H Brink’s Hellas ΠPOΣΛAMBANEI AMEΣA ΦYΛAKEΣ AΣΦAΛEIAΣ ΣTHN ATTIKH.
ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2020 - 8ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΑΛΛΙΑ - ΑΝΔΟΡΑ: 3-0

Γήπεδο: Stade de France - Saint-Denis

Οι «τρικολόρ» είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Ανδόρα και τελικά πήραν τη νίκη με 3-0. Η Παγκόσμια Πρωταθλήματα του Ντιντιέ Ντεσάμπ δεν εντυπωσίασε ωστόσο και πάλι κατάφερε να δημιουργήσει 29 τελικές με τρία γκολ και δύο δοκάρια! Στην πρώτη θέση του ομίλου με συγκάτοικο την Τουρκία. Να αναφέρουμε πως αυτό ήταν το 100ο παιχνίδι της Γαλλίας στο «Stade de France»

Η Γαλλία άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με τον Ικονέ να περνά υπέροχη κάθετη για τον Κομάν που πέρασε και τον Γκόμες και πλάσαρε για το 1-0. Στο 28' οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι για τράβηγμα του Σαν Νικολά στον Γκριεζμάν, με τον ίδιο παίκτη ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Γκόμες να αποκρούει, όπως έκανε και στο 38' με μακρινό σουτ του Βαράν.

Η Γαλλία έκανε το 2-0 με την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με κεφαλιά του Λενγκλέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν. Ένα λεπτό αργότερα ο Σισοκό έβγαλε σέντρα για τον Κομάν που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκόμες απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 65' η Ανδόρα είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θερβός που αρχικά έδιωξε σε κόρνερ ο Γιορίς, ενώ μετά την εκτέλεση από τον ίδιο παίκτη, ο Βαλές πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 68' οι Γάλλοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκριεζμάν να βγάζει σέντρα και τον Σισοκό με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκόμες, όπως και δύο λεπτά αργότερα με τον Ντιν να γυρίζει και τον Κομάν με προβολή να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Γκόμες. Στο 79' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με ωραίο σουτ του Μπεν Γεντέρ που πέρασε λίγο έξω. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 3-0 από κοντά παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από φάουλ του Φεκίρ και επέμβαση του Γκόμες.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Ντεμπουά, Βαράν, Λενγκλέ, Ντιν, Τολισό, Σισοκό, Κομάν (85' Φεκίρ), Γκριεζμάν, Ικονέ (63' Λεμάρ), Ζιρού (72' Μπεν Γεντέρ)

ΑΝΔΟΡΑ: Γκόμες, Ρούμπιο, Λοβέρα, Λίμα, Σαν Νικολάς, Κλεμέντε (79' Ρούμπιο), Βαλές, Ρέβες, Θερβός, Βιέιρα (86' Μορένο), Μαρτίνεθ (69' Αλαέθ)