Νίκη της Λιθουανίας και «F... you FIBA»

Οι Λιθουανοί έκαναν το καθήκον τους, 74-55 τη Δομινικανή Δημοκρατία, και οι οπαδοί έβριζαν τη Παγκόσμια Ομοσπονδία

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019- 12ος ΟΜΙΛΟΣ (1-16)

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 55-74

Ο εκνευρισμός στις τάξεις των Λιθουανών, για τον τρόπο που ήρθε η ήττα-αποκλεισμός από τη Γαλλία, δεν έχει φύγει, με τους οπαδούς της εθνικής ομάδας να φωνάζουν "F... you FIBA", στο τέλος του αγώνα, και τους διεθνείς να βρίσκουν κίνητρο και να επικρατούν 74-55 της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 7-17, ωστόσο οι Δομινικανοί μείωσαν σε 14-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η Λιθουανία όμως πάτησε γκάζι και σφίγγοντας την άμυνά της έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το +14 (24-38).

Στην τρίτη περίοδο οι Δομινικανοί αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 34-41. Πολύ γρήγορα ωστόσο η Λιθουανία κατάφερε χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Λεκαβίτσιους να κάνει το σκορ 39-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο οι Λιθουανοί θα φρόντιζαν να "τελειώσουν" την υπόθεση νίκη, εκτοξεύοντας την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (43-64). Η... σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος, με τους Λιθουανούς να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 24-38, 39-52, 55-74

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Γκαρσία): Μπάεζ 5 (1), Γκαρσία, Λιζ 7 (1), Μεντόζα 14 (1), Μοντέρο 4, Πένα, Ρόμπερτς 2, Ρόζας 11 (3), Σολάνο 4, Σουέρο, Βάργκας 8

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Αντομάιτις): Μπουτκεβίτσιους 5, Γκιεντράτις 2, Γκριγκόνις 2, Γιανκούνας 4, Καλνιέτις 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κουζμίνσκας 12, Λεκαβίτσιους 19 (1), Ματσιούλις (1), Σεϊμπούτις, Ουλανόβας 5, Βαλαντσιούνας 19 (10 ριμπάουντ)