Σεφτέ στις νίκες για Τραμπζονσπόρ (VIDEO)

Την πρώτη της φετινή νίκη στην Τουρκία πανηγύρισε η αντίπαλος της ΑΕΚ< καθώς επικράτησε με 2-1 της Μαλάτιασπορ

H Brink’s Hellas ΠPOΣΛAMBANEI AMEΣA ΦYΛAKEΣ AΣΦAΛEIAΣ ΣTHN ATTIKH.
ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

ΤΟΥΡΚΙΑ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ-ΜΑΛΑΤΙΑΣΠΟΡ: 2-1

Γήπεδο: Medical Park Stadyumu

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε η Τραμπζονσπόρ στην έδρα της κόντρα στη Μαλάτιασπορ λίγες ημέρες πριν υποδεχτεί την ΑΕΚ στο «Medical Park Stadyumu».

Ο Καραμάν ξεκίνησε τους 11 που ξεκίνησε και κόντρα στην ΑΕΚ. Κάτω από τα δοκάρια ο Τσακίρ, δεξί μπακ ο Ζοάο Περέιρα και αριστερά ο Νόβακ με τους Χοσεΐνι και Τουρκμέν στα στόπερ. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Σόσα και Πάρμακ και μπροστά τους οι Εκουμπάν, Νουακέμε και Ομούρ. Αιχμή ο Σέρλοθ.

Στο 3ο λεπτό ο Νουακέμε έβγαλε κάθετα στον Σέρλοθ, που απέφυγε και τον τερματοφύλακα της Μαλάτιασπορ αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα πριν εκείνη περάσει την τελική γραμμή, ενώ στο 18’ μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στο πέναλτι στον Ντόναλντ, που έκανε τραγικό σουτ πάνω από τα δοκάρια της Τραμπζονσπόρ.

Στο 20’ η Τραμπζ ζήτησε πέναλτι για πρώτη του Εκουμπάν στην περιοχή αλλά ο ρέφερι είδε το VARκαι δεν έδωσε κάτι και στην ίδια φάση ο Νουακέμε από καλό σημείο, σούταρε άστοχα. Στο επόμενο λεπτό, ο Φοφανά έμεινε όρθιος ανάμεσα στα στόπερ της Τραμπζονσπόρ και τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Τσακίρ του είπε όχι, ενώ στο 40’ ο Φαρνολέ έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Σόσα. Και τελικά στο 45ο λεπτό, ο Σόσα έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Φαρνολέ έκανε τραγική έξοδο και ο Ομούρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 54’ ο Νόβακ σέντραρε από δεξιά αλλά ο Νουακέμε αστόχησε εξ επαφής με κεφαλιά και στο 65’ το μακρινό σουτ του Μπιφουμά, πέρασε λίγο άουτ. Στο 70ο λεπτό η Μαλάτιασπορ άγγιξε την ισοφάριση καθώς το σουτ του Φοφανά κόντραρε σε αμυντικό της Τραμπζονσπόρ και σταμάτησε στο δοκάρι του Τσακίρ και στο 78’ ο Περέιρα άλλαξε όμορφα με τον Σάρι και με πλασέ από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 82’ ο Φαρνολέ αρχικά είπε όχι σε σουτ του Σόσα και στην εξέλιξη της φάσης ο Μίκελ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι προ κενής εστίας. Και στο 89ο λεπτό μετά από σέντρα από αριστερά η άμυνα της Τραμπζονσπόρ δεν έδιωξε σωστά και ο Τοζλού με πανέμορφο γυριστό στην κίνηση έγραψε το 2-1.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Τσακίρ, Ζοάο Περέιρα, Χοσεΐνι, Νόβακ, Τουρκέν, Πάρμακ (87’ Αβντιάι), Σόσα, Ομούρ (72’ Σάρι), Νουακέμε, Εκουμπάν, Σέρλοθ (80’ Όμπι Μίκελ)

ΜΑΛΑΤΙΑΣΠΟΡ: Φαρνολέ, Μίνα, Κας, Οζντεμίρ, Γιαλτσίν (67’ Τόρε, 77’ Τοζλού)), Χαντέμπε, Ντόναλντ, Γιάχοβιτς, Γκιλιέρμε (67’ Σαλαλί), Μπιφουμά, Φοφανά.