Βαθμό με... μοιραίο και ήρωα τον Κρίστινσον η ΑΕΛ στο Περιστέρι

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έκανε τρομερή... γκάφα στο γκολ του Ατρόμητου, αλλά έπιασε πέναλτι στις καθυστερήσεις και η Λάρισα έφυγε με την ισοπαλία από το Περιστέρι

H Brink’s Hellas ΠPOΣΛAMBANEI AMEΣA ΦYΛAKEΣ AΣΦAΛEIAΣ ΣTHN ATTIKH.
ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Περιστερίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλειος Φωτιάς Υπεύθυνος VAR: Αναστάσιος Παπαπέτρου

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της, Κρίστινσον, η Λάρισα πήρε τον βαθμό στο Περιστέρι μετά το 1-1 με τον Ατρόμητο.

Ο έμπειρος πορτιέρο δέχθηκε ένα γκολ μετά από τρομερό λάθος στο α' μέρος, αλλά στο δεύτερο έπιασε πέναλτι στις καθυστερήσεις και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του.

Δύο δοκάρια είχε η ομάδα του Αναστασίου που άκουσε και χλυαρές αποδοκιμασίες στο φινάλε από τον κόσμο.

Σε σχήμα 4-5-1 κατέβασε την ΑΕΛ ο Γρηγορίου και οι "βυσσινί" σε πρώτο βαθμό προσπάθησαν να μην δεχθούν γκολ. Ο Ατρόμητος λοιπόν, είχε τη κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις. Αλλά δίχως να απειλήσει η ομάδα του Αναστασίου, βρήκε το γκολ. Στο 18' ο Νάτσος έκανε μία σέντρα-σουτ, ο Κρίστινσον έκανε κακό υπολογισμό της μπάλας, δεν σήκωσε καν τα χέρια του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για να γίνει έτσι το 1-0!

Οι βυσσινί προσπάθησαν να συνέλθουν και να αντιδράσουν μετά το σοκ του τέρματος που δέχθηκαν. Στο 26' είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Μόρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φατιόν. Έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο, γύρισε την μπάλα και κατέγραψε ακόμα δύο καλές στιγμές πριν φύγει το α' μέρος η ομάδα του Γρηγορίου. Στο 30' μία κεφαλιά του Μιχαήλ στο δεύτερο δοκάρι και στο 32' ένα σουτ του Μπούστος από το σημείο του πέναλτι σχεδόν, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ! Ο Ατρόμητος στο 43' στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο α' μέρος είχε δοκάρι. Βαθιά μπαλιά για τον Μανούσο, αυτός με το κεφάλι έστρωσε στον Βέλλιο ο οποίος με μονοκόμματο σουτ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα(45+3'). Ο Μπούστος πέρασε δύο αμυντικούς, σέντραρε, η μπάλα κόντραρε σε άλλους δύο παίκτες των γηπεδούχων, έφτασε στον Μιλοσάβλιεβιτς ο οποίος με σουτ στη κλειστή γωνία του Μέγιερι έκανε το 1-1.

Πολύ καλό δεύτερο μέρος. Γρήγορο ρυθμό με αρκετές φάσεις. Η πρώτη καταγράφθηκε στο 50'. Μετά από κάθετη πάσα του Βέλλιου, ο Μανούσος βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε με τα πόδια σωτήρια! Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν η σειρά της ΑΕΛ να απειλήσει. Ο Καρανίκας γύρισε στον Μιλοσάβλιεβιτς αλλά αυτός έκανε κακό τελείωμα. Νέο δοκάρι για τον Ατρόμητο στο 60' σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χαβιέ Ούμπιδες!

Στο 71' ο Αργεντινός έφερε με κόρνερ την μπάλα στην περιοχή, ο Ρισβάνης έπιασε την πρώτη κεφαλιά, την δεύτερη έκανε ο Βέλλιος αλλά δεν βρήκε εστία. Λίγο πριν την συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα, ο Μόρας άρπαξε την μπουκιά... από το κεφάλι του Μανούσου σε εξαιρετική σέντρα του νεαρού Νταβιώτη και η ευκαιρία του Ατρόμητου χάθηκε.

Οι Περιστεριώτες αύξησαν την πίεση στα τελευταία λεπτά. Στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι μετά από χρήση VAR για τράβηγμα του Καρανίκα πάνω στον Μανούσο σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά. Ο

Ο Φωτιάς αφού μίλησε με τον Παπαπέτρου και πήγε στο μόνιτορ για να δει το σωστό πλάνο, υπέδειξε την παράβαση και έδειξε την άσπρη βούλα. Όμως ο Κρίστινσον με τρομερή εκτίναξη απέκρουσε την εκτέλεση του Ούμπιδες και κράκτησε το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Αναστασίου): Μέγιερι(46' Θεοδωράκης), Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης(71' Ουγκράι), Μάντσον, Ρόσα(67' Νταβιώτης), Ούμπιδες, Μανούσος, Βέλλιος

ΛΑΡΙΣΑ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Καρανίκας, Φατιόν, Σεσέροβιτς(90+4' Μπέρτος), Μιλοσάβλιεβιτς(82' Φιλίποβιτς), Ζίβκοβιτς, Μπούστος(71' Μπάλας), Νούνιτς