Μεγάλο διπλό με 1-0 πήρε η Σοσιεδάδ στην έδρα της Μαγιόρκα

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

LA LIGA-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΓΙΟΡΚΑ-ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: 0-1

Γήπεδο: Iberostar Estadi

Την πρώτη της φετινή νίκη πανηγύρισε η Σοσιεδάδ και μάλιστα μέσα στην έδρα της Μαγιόρκα, με 1-0.

Πολύ κακό ματς από το πρώτο λεπτό, με την πρώτη υποψία φάσης να έρχεται στο 31’, όταν ο Όντεγκααρντ άλλαξε στα δεξιά με τον Γιανουζάι, αλλά έκανε το γύρισμα πάνω στον Ρέινα. Η επόμενη μεγάλη φάση ήρθε στο 45’ και πάλι για λογαριασμό των Βάσκων και λίγο έλειψε να μετουσιωθεί και  σε γκολ, καθώς ο Ιγιαραμένδι έβγαλε κάθετα στον Οϊαρθάμπαλ, που πλάσαρε αλλά σημάδεψε το δοκάρι της Μαγιόρκα.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Σοσιεδάδ να απειλεί στο 77’ με σέντρα σουτ του Ισάκ, ενώ στο 83’ οι Βάσκοι έβγαλαν αντεπίθεση για σεμινάρια, ο Όντεγκααρντ άλλαξε ιδανικά με τον Πόρτου και από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Στο 85’ ο Μογιά έσωσε μετά από δυνατό σουτ του Σεβίγια, ενώ στο 89’ ο Όντεγκααρντ μπήκε από αριστερά και πλάσαρε από δύσκολη γωνία με τον Ρέινα να σώζει.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ρέινα, Ράιγιο, Βαλιέντ, Αγμπενιέγου, Ντάνι Ροντρίγκεθ (85’ Τσαβαρία), Σάστρε, Φεμπάς (58’ Τραϊκόβκσι), Σεβίγια, Μπαμπά, Μπούντιμιρ (71’ Αλεγρία), Λάγο

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μογιά, Θαλδούα, Μουνιόθ, Λε Νορμάν, Ιγιαραμένδι, Μερίνο (72’ Θουρουτούθα), Θουμπελδία, Όντεγκααρντ, Γιανουζάι (62’ Πόρτου), Ζοσέ (62’ Ισάκ), Οϊαρθάμπαλ