Πρόκριση μετά από 22 εκτελέσεις πέναλτι για τον Αστέρα!

Ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε την  Κοπεγχάγη στα πέναλτι με 7-6 και πέρασε στα playoffs

CHAMPIONS LEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Κοπεγχάγη-Ερυθρός Αστέρας: 1-1 {6-7 πεν.} (1-1)

(Εντόι 45’-Μποάκι 17’)

Δραματική πρόκριση για τον Ερυθρο Αστέρα, που κέρδισε με 7-6 στα πέναλτι την Κοπεγχάγη (1-1 και τα δύο ματς) μετά από συνολικά 22 εκτελέσεις!

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Μποάκι στο 17ο λεπτό και στο 45’ ο Εντόι έκανε το 1-1 και ισοφάρισε και το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες στο 54ο λεπτό λόγω αποβολής του Μιλούνοβιτς, αλλά άντεξε ως το τέλος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 112’ αποβλήθηκε ο Σάουμε της Κοπεγχάγης και το ματς πήγε στα πέναλτι όπου ο Μαρίν σημάδεψε δοκάρι και ο Βιντ με τον Ίβανιτς έκαναν το 1-1. Ο Φίσερ εν συνεχεία, αστόχησε όπως και ο Γέβτοβιτς και ο Σωτηρίου έκανε το 2-1 ενώ ο Γιάντερ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μπόριαν απέκρουσε  την εκτέλεση του Μπένγκτσον και ο Πάνκοβ έγραψε το 2-3. Ο Ζέκα έκανε το 3-3 και στη συνέχεια ο Γιόβανσιτς αστόχησε, ο Μπόριαν είπε όχι στον Εντόι και ο Σίμιτς, όπως και ο Μπάρτολετς έχασαν κι αυτοί τα πέναλτι που χτύπησαν! Ο Ντεγκενέκ σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 3-4 και ο Νέλσον έκανε το 4-4 ενώ ο Γκόμπελιτς έγραψε το 4-5. Ο Παπαγιαννόπουλος ήταν εύστοχος για το 5-5 όπως και ο κίπερ του Αστέρα, Μπόριαν, για το 5-6 και ο αντίπαλος τερματοφύλακας, Γκρίτεμπουστ έγραψε το 6-6! Ο Πάβκοβ έκανε υο 6-7 και ο Βιντ στη 2η εκτέλεση του αστόχησε κι έτσι ο Αστέρας πήρε την πρόκριση.