Έσωσε την κατηγορία στα πέναλτι η Σεντ Μίρεν (VIDEO)

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

ΣΚΩΤΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ - ΜΠΑΡΑΖ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ-ΑΝΟΔΟΥ - ΤΕΛΙΚΟΣ - 2ος ΑΓΩΝΑΣ

Σεντ Μίρεν - Νταντί Γιουνάιτεντ: 1-1, 2-0 πεν.

(Μουλέν 26' - Κλαρκ 23')

Σεντ Μίρεν και Νταντί Γιουνάιτεντ αναμετρήθηκαν στον 2ο τελικό για τα μπαράζ παραμονής-ανόδου, με τους γηπεδούχους να σώζουν τη χρονιά στη διαδικασία των πέναλτι! Θυμίζουμε πως η Σεντ Μίρεν πάλευε για την παραμονή της στην Πρέμιερσιπ ενώ η Νταντί Γιουνάιτεντ διεκδικούσε την άνοδο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23' με τον Κλαρκ να κάνει το 0-1 αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Μουλέν έφερε το ματς στα ίσα.

Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του ενενηνταλέπτου αλλά και στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε. Μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι κατά την οποία η Σεντ Μίρεν πήρε τη νίκη με 2-0.

Απίστευτα πράγματα από τους παίκτες της Νταντί Γιουνάιτεντ που έχασαν και τα τέσσερα πέναλτι που χτύπησαν! Πολέ, Σαφράνκο και Μπουθ είδαν τις εκτελέσεις τους να σταματούν στον τερματοφύλακα της Σεντ Μίρεν, Χλάντκι ενώ ο Σόου έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.