1 ΣΧΟΛΙΑ

Πρόκριση στους τελικούς και τώρα Παναθηναϊκός για την ΑΕΚ

Τα κορίτσια της ΑΕΚ επικράτησαν με 3-1 σετ της Λαμίας και αφού έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών, «σφράγισαν» την πρόκριση που τις βρίσκει αντιμέτωπες με τον Παναθηναϊκό

H Brink’s Hellas ΠPOΣΛAMBANEI AMEΣA ΦYΛAKEΣ AΣΦAΛEIAΣ ΣTHN ATTIKH.
ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ H KAΛEΣTE ΣTA THΛ. 2110130604-5

«Σφράγισε» την πρόκριση στους τελικούς η ΑΕΚ! Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Ένωσης αν και έμεινε πίσω στο σκορ με 1-0, έκανε την ανατροπή και τελικά επικράτησε με 3-1 σετ της Λαμίας στο κλειστό του Χαλκιοπούλειου για το δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ του Πρωταθλήματος της Pre League. Έτσι, η ομάδα του Μανώλη Αποστολογιωργάκη θα αγωνιστεί για την άνοδο στη Volleyleague απέναντι στον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας.

Το ματς

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Λαμία να κάνει το παιχνίδι της και να χτίσει μια μικρή διαφορά (7-4), η οποία ανέβαινε (15-5). Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι οι γηπεδούχος ομάδα παρέμενε σε θέση οδηγού (22-9), μέχρι που τελικά έκανε το 1-0 στα σετ (25-14).

Παρά την πίεση της Λαμίας (13-14) η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμα και με 4 πόντους (14-18). Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα καλά ποσοστά τους σε άμυνα και επίθεση και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (15-25).

Στο τρίτο σετ η Ένωση μπήκε από νωρίς με όρεξη και ενέργεια και έτσι πήρε τα ηνία με ευκολία (4-7). Η πορεία δεν είχε κάποια αλλαγή, αφού οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν ένα καλό ρυθμό μια διαφορά ασφαλείας (10-14). Έτσι, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 2-1 στα σετ (19-25).

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το τέταρτο σετ (12-15). Η ΑΕΚ είχε εξαιρετική εικόνα σε μπλοκ και υποδοχή και δεν αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στη Λαμία (13-19), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 3-1 σετ (21-25).

Τα σετ: 25-14, 15-25, 19-25, 21-25.

ΑΡΓΥΡΩ ΦΛΟΥΡΗ

leontas_021 - 16/4/2019 00:47

α) Απεχουμε πλεον δυο νικες απο την επιστροφη του βολλευ γυναικων στην Α1 και τρεις νικες απο το πρωτο Πρωταθλημα στο φουτσαλ, στο οποιο περσι πηραμε Κυπελλο και Σουπερ-Καπ (τον Σεπτεμβριο)! β) Και οι δυο μαχες θα ειναι με ΠΑΟ, σε ολα τα εντος εδρας ματς πρεπει να ειναι τιγκα τα γηπεδα και τις νικες να τις δωσει ο κοσμος!

γ) Ως προς το γυναικειο βολλευ, οινικες ειναι 2 για ΠΑΟ και 1 για ΑΕΚ αλλα στα ματς με ΠΑΟΚ (που... Συνέχεια ανεβηκε ως πρωτος) ο ΠΑΟ εχασε δυο φορες ενω η ΑΕΚ ειχε μια ηττα και μια νικη (με 3-2 σετ και τις δυο φορες)!