6 ΣΧΟΛΙΑ

Ο ΠΑΟΚ σώζει τον…. Κούγια, αναβλήθηκε η φιέστα

Χρυσός βαθμός για την ΑΕΛ που αγκάλιασε την απευθείας παραμονή στην Λίγκα αφού ο ΠΑΟΚ λύγισε μπροστά στην προοπτική της κατάκτησης του τίτλου από σήμερα και δεν κατάφερε να νικήσει (1-1)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 28η αγωνιστική

ΛΑΡΙΣΑ-ΠΑΟΚ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ:  ΑΕΛ FC Αρένα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Β.Φωτιάς

H... στέψη αναβλήθηκε για τον ΠΑΟΚ που έμεινε στο 1-1 με τη Λάρισα και πλέον περιμένει την επόμενη αγωνιστική για να κατακτήσει το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας του.  Αντίθετα με τον πόντο αυτό η Λάρισα του Αλέκου Κούγια αγκαλιάζει την παραμονή της στην Σούπερ Λιγκ αφού εχει δύο πολύ δύσκολα ματς για το τέλος με ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και Ολυμπιακό στο γήπεδο της.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 10' όταν ο Πέλκας βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά ο Γκόικοβιτς με τάκλιν γλίτωσε την ομάδα του. Στο επόμενο λεπτό ο Κρίστινσον έδιωξε το σουτ του Μπίσεσβαρ. Ο γκολκίπερ της Λάρισας έκανε εκπληκτική επέμβαση στο 22' μετά από σουτ του Λημνιού. Οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή στο 29' καθώς ο Γκόικοβιτς έφυγε τραυματίας (ελαφρά διάσειση). Επτά μετά αλλαγή λόγω προβλήματος έκανε και ο ΠΑΟΚ καθώς ο Βιεϊρίνια δεν μπορούσε να συνεχίσει. Οι τραυματισμοί συνεχίστηκαν καθώς στο 42' έφυγε από το παιχνίδι και ο Μπέρτος (θλάση).

Στην επανάληψη η Λάρισα απείλησε στο 52' με φάουλ του Γιακιμόφσκι το οποίο "έβγαλε" ο Πασχαλάκης. Τρία λεπτά μετά όμως ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Μετά από διώξιμο του Γιακιμόφσκι ο Πέλκας έκανε το σουτ στην κίνηση και έγραψε το 0-1. Η Λάρισα όμως απάντησε στο 64' όταν ο Ζίφκοβιτς βρήκε τον Γιακιμόφσκι και αυτός με πλασέ ισοφάρισε.

Στο 68' ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι να πιάσει από ιδανική θέση την κεφαλιά αλλά να μην βρίσκει στόχο. Στη συνέχεια η Λάρισα αμύνθηκε σωστά με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βγάλει φάσεις. Στο 89' απείλησε με ένα σουτ του Πέλκα.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Γκόϊκοβιτς (29'Ζίζιτς), Μόρας, Μπράλιτς, Ζίφκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος (43'Καρανίκας), Σικάβκα, Νούνιτς, Γιακιμόφσκι (85'Γκόλιας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Ολιβέιρα (79'Ζαμπά), Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός (84'Καρέλης), Σφιντέρσκι

an0nymous - 14/4/2019 21:50

θα πέσει ο πας.. να δούμε θα προσπαθήσουν να σώσουν και τον πας την τελευταία αγωνιστική;

δε νομίζω..

yannis1924 - 15/4/2019 05:13

ο πας θα κάνει διπλό παραμονής στη νεα σμύρνη, και αν δεν είναι αρκετο χ με τον παοκ

aperant21 - 14/4/2019 22:48

Μια σιχαμενη και φθηνή απομίμηση θα είσαι πάντα, παοκι.

Constantinoupoli86 - 14/4/2019 21:35

Τα τρωκτικά πάντα χώνονται εκεί που έχει να μασήσουνε. Το παίξανε και στοίχημα γκολ γκολ, κονόμησε κι ο ψηλέας.

R21_AEK - 14/4/2019 21:46

Στο γκολ της Αελ οι παιχτες του Παοκ απλα κοιτανε και ο Πασχαλακης κανει τον τροχονομο.

AEK Frankfurti - 14/4/2019 21:23

Κανονισμένο το ματς ...ο μπαοκ αναβάλει την φιέστα για την άλλη ευδομαδα στην τούμπα , παραμένει αήττητος ενώ απο την άλλη μάλλον σώθηκε η ΑΕΛ